Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets
Saada vihje

Norra keelustas karusloomafarmid, loomakaitsjad nõuavad nüüd karusnaha impordikeeldu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Karusloomafarm Norras Brummundalis.
Karusloomafarm Norras Brummundalis. Foto: Jonathan Nackstrand / AFP / Scanpix

Peale 30-aastast kampaaniat karusloomafarmide keelustamise nimel saavad loomakaitsjad rõõmustada - eile hääletas Norra parlament karusloomafarmide keelustamise poolt. 

Ligi 200 Norra karusloomafarmi peavad oma uksed sulgema aastaks 2025. Norra loomade eestkoste organisatsiooni NOAH juhi Siri Martinseni sõnul on sealne keeld märgiline, kuna Norra oli üks esimesi riike, kus loodi karusloomafarmid. Loomuse hinnangul on karusloomafarmide keelustamise protsess ka Eestis lõpusirgel.

Siri Martinsen märkis, et Norra vastutab karusloomafarmide kui ebaeetilise praktika levitamise ja levimise eest. «Norra on aktiivselt toetanud karusloomafarme ja karusnaha tarbimist, nüüd aga on just Norra see, kes saadab maailmale signaali, et karusloomakasvandused on ajast ja arust,» ütles Martinsen.

NOAH ja teised Norra organisatsioonid on aga alustanud teekonda karusnaha impordikeelu suunas. NOAHi nädal tagasi algatatud petitsioon keelustada karusnaha import on tänaseks kogunud juba 10 000 allkirja.

«Eestiski on võitlus karusloomafarmide keelustamise nimel kestnud juba 10 aastat, kuid oleme lõpusirgel. Karusloomafarmid hääbuvad ja karusnahk kui materjal ei ole ei Eestis ega mujal maailmas populaarne. Juba üle 20 Eesti moelooja on liitunud selliste uhkete nimedega nagu Versace, Gucci, Armani, Prada, Hugo Boss ja teised, kes on loobunud karusnaha kasutamisest oma loomingus,» ütles loomade eestkoste organisatsiooni Loomus kommunikatsioonijuht Annika Lepp.

Hiljuti ühendasid Eesti, Soome, Rootsi ja Norra loomade eestkoste organisatsioonid Loomus, NOAH, Animalia ja Djurens Rätt jõud, et kooskõlastada oma tegevused ja kampaaniad ning lõpetada nimetatud riikides karusloomade kasvatamine. Kuigi käesoleva aasta jaanuari lõpus hääletas Riigikogu teistkordselt karusloomafarmide keelustamise vastu, töötavad loomade eestkostjad keelu nimel veelgi intensiivsemalt.

Karusloomakasvandused on juba keelustatud Suurbritannias, Belgias, Austrias, Hollandis, Tšehhis, Makedoonias, Horvaatias, Sloveenias, Brasiilias ning Bosnias ja Hertsegoviinas. Taanis ja Rootsis on keelustatud rebasefarmid. Itaalias ja Šveitsis on karusloomakasvandustes loomade heaolunõuded nii rangelt sätestatud, et karusloomakasvandusi seal sisuliselt enam ei eksisteeri. Ka Saksamaa sulges oma viimase karusloomafarmi. 

Tagasi üles