Spetsialist õpetab: kuidas aidata kassil uues kodus kohaneda

Mõne kassi jaoks võib uue koduga harjumine rohkem aega võtta.

FOTO: Richard Schramm / PantherMedia / Richard Schramm / Scanpix

Uue karvase sõbra perre saabumine on rõõmu ja elevust täis sündmus, ent kassi enda jaoks võib uue koduga kohanemine suur stressiallikas olla. Täna õpetab kasse abistava organisatsiooni Pesaleidja vabatahtlik Anu Tensing, kuidas hiirekuningal uue elukohaga harjuda aidata. 

Kas tead, mis tunne see on, kui keegi kõigepealt ajab sind mõnda aega toas taga, siis paneb puuri ja viib veel võõrasse kohta ka? Tõenäoliselt ei tea, aga seda on kogenud iga kass, kes on omale kodu leidnud. Mõne jaoks on see kerge, mõne jaoks vastupidi väga stressirohke ja hirmus kogemus.

Kodu leidmine on muidugi kassi jaoks suurepärane ja me kõik hüppame rõõmust, kui mõni meie hoolealustest omale armsa kodu leiab. Küll aga paneme me alati uutele kassiomanikele südamele, et kassi jaoks on see suur muutus, kõik on ju uus ja võõras. Ning iga kass reageerib sellele erinevalt — mõni julge nurrik hüppab puurist välja ja läheb rahuliku südamega diivanile tuttu nagu oleks see alati tema kodu olnud; teine arglikum aga ei pruugi ära harjuda paari nädala ega ka paari kuuga. Nii nagu iga inimene on erinev, on ka iga meie neljajalgne sõber erinev.

Siin toome mõned näpunäited, kuidas kassil aidata kergemini kohaneda:

  • Anna talle aega 

See on täiesti tavaline, et kassitoas või hoiukodus kassiga tutvudes on ta julge ja sõbralik, ent koju jõudes poeb kohe peitu. Ta on ju täitsa võõras kohas. Tähtis on talle anda aega. Kui ta tunneb, et ta peab mõnda aega peidus olema, siis palun lase tal olla.

  • Anna talle ruumi 

Kui kass on koju jõudnud ja ta kardab, siis ei tasu talle suhtlust kohe tugevalt peale suruda. Kui ta hakkab vaikselt ringi uudistama, lase tal seda rahus teha.

  • Meelita teda hea toiduga 

Oma uut pereliiget võib vaikselt meelitada näiteks hea konserviga või maiuspaladega. Ent ära üle pinguta. Kui ta ei ole harjunud sööma palju konservi ja maiustusi, siis selline järsk muutus toidus võib tema kõhule halvasti mõjuda.

  • Meelita teda mänguga 

Aeg-ajalt ürita temaga vaikselt mängida. Enne mängimist luba tal mänguasja nuusutada, siis ta teab, et see on ohutu.

  • Räägi temaga 

Me soovitame kiisuga ja ka lihtsalt kiisu juuresolekul õrnal toonil rääkida, sest siis harjub ta oma uue pere häälega. Kui kiisu lubab, võib talle samal ajal ka õrnalt pai teha.

  • Pane liivakast, vesi ja toit kättesaadavasse kohta

Kui pere võtab omale kiisu, siis on enamasti juba kodus välja mõeldud, kus võiks olla liivakast ja kus toidu-veekausid. Kui kass julgeb kohe uues kodus ringi liikuda, siis tõenäoliselt leiab ta need ilusti üles. Ent kui sinu uus pereliige ei ole veel nii julge, võib juhtuda, et ta ei leia neid üles või ei julge sinna minna, mistõttu tuleks argliku kiisu puhul liivakast ja vee-toidukausid talle esialgu lähemale tõsta.

  • Tutvusta talle oma lõhna

Et kiisu sinuga ära harjuks, võid talle teha ka pesa millestki, millel on su lõhn küljes, näiteks rätik, tekk, sall.

Omalt poolt soovime head kohanemist! Ja lubame, et hetk, mil arglik kass esimest korda salamisi külje alla poeb, on tõeliselt imeline. 

Selleks, et päästa rohkem loomi, on Pesaleidjal tarvis toetajate abi! 

Annetust on võimalik teha helistades Pesaleidja MTÜ annetustelefonidele:

900 0950 - kõne hind 50€

900 0915 - kõne hind 15€

900 0905 - kõne hind 5€

Kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

Või tehes annetuse Pesaleidja MTÜ kontodele:

EE102200221063071211 Swedbank

EE941010220247756220 SEB Pank

EE351700017003105966 Luminor Bank

EE647700771001866844 LHV Pank

Populaarne

Tagasi üles