Pühademeeldetuletus: mille järgi poes mune valida?

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Munade ostmisel eelista alati mahedat.
Munade ostmisel eelista alati mahedat. Foto: Sebastian Duda / PantherMedia / Sebastian Duda / Scanpix

Pühade eel tuletab Eesti Loomakaitse Selts (ELS) meelde, et mahemunad on märgistatud arvuga 0. Lisaks on tänapäeval võimalik muna asendada taimset päritolu alternatiividega.

«Tänapäeval on enamus poelettidele jõudvatest kanamunadest kahjuks pärit masstootmisest, kus lindudele ei ole võimaldatud loomuomased tingimused. Igal linnul on kasutada A4 suuruse paberilehe jagu ruumi ja osa puuri pinnast on allapanuta võrestik,» selgitas ELS-i kommunikatsiooni- ja turundusjuht Geit Karurahu.

Sellistes tingimustes elavad kanad ei saa käituda vastavalt oma instinktidele ja haigestuvad tihti. Lisaks stressist tingitud haigustele esineb puuri võrestikust põhjustatud jalgade vigastusi, puuri seinte vastu hõõrumisest sulgede kaotust, naha marrastusi ja muljumisi. Puuris- ja vabapidamisel kärbitakse kanadel tuimestuseta nokki, et nad kitsastes tingimustes üksteist ei vigastaks.

Kui on soov pühadel või ka muul ajal mune tarbida, siis soovitab Eesti Loomakaitse Selts eelistada 0-koodiga mahemune. Mahepõllumajanduses peetavad kanad saavad välitingimustes ringi jalutada. Lisaks õues viibimise võimalusele on neile tagatud rohkem ruumi ning võimalus muneda pessa, olla õrrel, siblida ning mahetootmises ka liivavanne võtta.

Eesti Loomakaitse Selts soovitab tarbijatel jälgida pakendil olevat märgistust, et teada saada, millisest tootmisviisist munad pärinevad. Mahedalt peetavate kanade mune müüvad nii ökopoed kui ka mitmed laiema valikuga toidukauplused. Alternatiive munadele leiab tänapäeval samuti nii ökokauplustest kui ka hästi varustatud tavapoodidest.

Munade märgistus:

0 – tunnustatud mahemunad

1 – vabalt peetavate kanade munad

2 – õrrekanade munad

3 – puuris peetavate kanade munad

Tagasi üles