Eestis levib kahte liiki puuke, võsapuugid ja laanepuugid, ning nende aktiivseimad tegutsemisperioodid on justnimelt kevadel ja sügisel. Puugihammustus on valutu ja vargsi võib nahale kinnituda mitu puuki, kelle kohalolu looma ei häiri. Sama vargsi kanduvad loomale üle puukide levitatavad nakkushaigused, millest meie mail on levinuimad koeri ohustavad anaplasmoos ja borrelioos. Kassid haigestuvad väga harva, kuid ka nemad pole immuunsed.
Kääpa sõnul on borrelioosi üheks esimeseks tunnuseks punakas ring hammustuskoha ümber, ent loomadel jääb see karvastiku tõttu märkamata. «Teisteks kliinilisteks tunnusteks koertel võivad olla palavik, lonkamine, isutus ja loidus,» sõnas loomaarst, kuid lisas, et tunnused võivad tekkida ja siis taas kaduda ning borrelioos avaldub tavaliselt alles kaks kuni kuus kuud peale hammustust.
Anaplasmoos, millesse nakatumine toimub vaid kuni kahe ööpäeva jooksul, on aga salakavalam: selle tunnused — isutus, loidus, palavik, lonkamine ja väsimus — ei pruugi üldse avalduda ja loomaomanikul pole aimugi, et tema lemmik haigust põeb. «Tänapäeval reisitakse väga palju ning tihti on ka pere lemmikloomad kaasas. Reisides soojale maale tasub kindlasti teha korralik puugitõrje, sest Kesk- ja Lõuna-Euroopast võib koer kaasa tuua puugi koos babesioosi ning erlihhioosiga,» manitses Kääpa. «Antud haiguste puhul on tõsised muutused verepildis. Tunnusteks võivad olla loidus, isutus, oksendamine ja verine uriin.»
Kaitsmiseks on vahendeid hulganisti
Lemmikuid saab kaitsta erinevate puugitõrjevahenditega. Osad ravimid on kergesti leitavad käsimüügist, kuid on ka retseptiravimeid, mille saab väljastada loomaarst. «Toimeained, mis aitavad vältida puuke on ka väga head teiste välisparasiitide tõrjumiseks,» sõnas Kääpa. «Mõne preparaadi puhul saab lemmikule puukide, kirpude, sääskede tõrje ja isegi solkmete profülaktika.»