Video: Tallinna loomaaia uusim eksponaat on lõpuks külastajatele nähtav

Tallinna loomaaeda kolis lumeleopard Otto III.

FOTO: Inari Leiman / Tallinna loomaaed

Kõigil kassisõpradel tuleks esimesel võimalusel sammud seada Tallinna loomaaeda — reedel jõudis kätte see päev, mil värskelt siia kolinud lumeleopard Otto III lubati ekspositsiooniaedikusse külastajate ette patseerima.

Magdeburgis sündinud viieaastane lumeleopard Otto III jõudis Belgiast Tallinna loomaaeda veebruaris. Lumeleopardi liikumine Tallinna tuli rahvusvahelise koordinaatori soovitusel — siinsesse seltskonda sobib ta kõige paremini.

Suure ja majesteetlikult kauni isaslooma juured ulatuvad meie loomaaeda: siin nägi 1999. aastal ilmavalgust tema vanaema Odette. Otto III-st loodetakse paarilist Tallinnas elavale kuueaastasele Delile. Deli eelmine kaaslane, samuti Otto nime kandnud lumeleopard, uinutati veebruari lõpus, sest looma vaevas neerupuudulikkus. Deli ja Otto jõudsid koos üles kasvatada ühe kutsika, 2015. ilmavalgust näinud Nala. 

Lumeleopardid ehk irbised on kõrgmäestikus elamiseks kohastunud kaslased, kelle arvukus looduses on 5000–6000 isendi ringis. Sise-Aasia kõrgmäestikes võib irbist kohata 12 riigi territooriumil, kuid elupaikade killustumine, saakloomade arvukuse vähenemine, salaküttimine ja häirimine on teinud temast eriti ohustatud liigi. Lumeleopardil on nii suurte kaslaste ehk pantrite kui ka väikeste kasside tunnuseid: keha mõõdud ja ümmargused pupillid lähendavad neid pantritele, samas sisse- ja väljahingamisel nurrumine, kehaehitus ja käitumine aga väikestele kassidele. 

Kõrgmägede äärmuslikes tingimustes hakkama saamiseks on lumeleopardil mitmeid kohastumusi: punaliblede rohkus veres võimaldab siduda paremini hapnikku kõrgmägede hõredas õhus, tihe karvakasukas peab hästi sooja, madalad jõulised käpad ja hästiarenenud rinnalihased võimaldavad teha pikki hüppeid, pikk saba aitab hüppel hoida tasakaalu ja ümber kere keeratuna annab lisasooja.

Populaarne

Tagasi üles