T, 21.03.2023

Üliharuldased kaadrid: Aafrikas nähti üle sajandi taas musta leopardi

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Üliharuldased kaadrid: Aafrikas nähti üle sajandi taas musta leopardi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Keenias jäädvustas rajakaamera musta leopardi liikumised.
Keenias jäädvustas rajakaamera musta leopardi liikumised. Foto: PIC BY Will Burrad-Lucas / CATER / Caters News Agency / Scanpix

Läbi aegade on usutud, et mustad kassid toovad õnnetust. Fotograaf Will Burrard-Lucas on aga õnnega koos, sest tema Keenias üles seatud rajakaamerad tabasid ääretult erilise musta kassi toimetamised.

Burrard-Lucas suundus Keeniasse pärast seda, kui kuulis jutte Laikipia maakonnas ringi liikuvast mustast leopardist. Kogunud kohalikelt informatsiooni looma liikumiste kohta, suutis fotograaf kindlaks teha kõige tõenäolisemad kohad, kus haruldast looma näha võis ning sättis neisse üles liikumissensoritega infrapunakaamerad. 

Pärast mitut ebaõnnestunud päeva hakkas Burrard-Lucas lootust kaotama. «Käisin iga päev kõikide kaamerate salvestusi vaatamas,» kirjutas fotograaf oma blogis. «Kui viimase kaamera pilte läbi kerisin, vaatasid ühelt neist vastu kaks säravat silma. Must leopard! Mul kulus mitu päeva mõistmaks, et minu unistus oli täitunud.»

Foto: PIC BY Will Burrad-Lucas / CATER / Caters News Agency / Scanpix

Burrard-Lucase fotod ajasid teadusringkonnad elevusse. Viimati jäädvustati must leopard fotole 1909. aastal — pilt on praegugi alles ning kuulub Washington D.C.-s asuva Smithsoniani loodusmuuseumi kollektsiooni. Bioloog Nick Pilfoldi sõnul on leopardil melanism — geeniviga, mis põhjustab tumedat nahapigmenti. Kui valguse käes tundub loom üleni musta värvi olevat, siis infrapunakaamera abil on näha ka leoparditele omane rosetimuster.

«Mustast leopardist on saanud müütiline tegelane — paljud inimesed on mõne sellise looma nägemisest rääkinud, ent ükski neist väidetest pole kuni praeguseni kinnitust leidnud,» nentis Pilfold. «Melanismiga leopardid moodustavad kogu maailma populatsioonist umbes 11 protsenti, ent pea kõik neist elavad Kagu-Aasias. See aga teeb Aafrika leiu veelgi erilisemaks.»

Märksõnad
Tagasi üles