Eesti loomapäästjate valmisolek abivajajaid aidata on Põhjamaadest paremgi

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Heiki Valner / Loomapäästegrupp / Facebook

Kui seni toimetasid MTÜ Loomapäästegrupp vabatahtlikud vigastatud loomi arsti juurde oma isiklike autodega, siis nüüd on valmis esimene partii spetsiaalseid loomade veoks ümberehitatud ja varustatud kaubikuid on valmis loomadele ja lindudele appi tõttama.

«Isiklike autode suur murekoht oli varasemalt seotud looma tervishoiuga, sest pehmeid materjale on pea võimatu desifintseerida ja seetõttu sattusid nakkusohtu ka lemmikloomad, keda autodes transporditi. Uutes masinates on viidud need ohud miinimumini,» ütles Loomapäästegrupi vabatahtliku töö peakoordinaator Katrin Lehtveer.

Tallinna vabatahtlike juhi Kristina Sadohhina sõnul on kaubikud varustatud esmavajalikuga alates lingudest-kahvadest-puuridest ja lõpetades kiibilugejatega. «Tänu kiibilugejatele saame loomaomaniku tuvastada juba sündmuskohal, juhul kui lemmik on nõuetekohaselt kiibitud ja registrisse kantud ning see hoiab kokku nii omaniku kui omavalitsuse raha. Lisaks väheneb ka looma stress, sest varjupaika ta ei jõuagi.»

Loomapäästegrupis tegutseb selle aasta 1. jaanuari seisuga 229 vabatahtlikku loomasõpra ja ühingu eesmärgiks on reageerida esmajoones loomade ja lindudega toimunud liiklusõnnetustele ning tagada neile parim saadaolev ravi. Teine prioriteet on koostöös VTA ja politseiga kodudes väärkoheldud loomade võõrandamine, ravimine, sotsialiseerimine ja uute omanike leidmine.

«Me oleme väga uhked, et esialgu utoopilisena tundunud plaan realiseerus ja meile teadaolevalt pole sellist valmisolekut isegi Eestist arenguga üksjagu eespool olevates Põhjamaades,» ütles grupi eestvedaja Heiki Valner ja lisas, et käesoleval aastal loodetakse kaubikuid veel juurdegi liisida. «Ärge ootuseid siiski liiga kõrgele seadke, sest inimeste kiirabiga võrdväärse kiirusega ei suuda meie inimesed vabatahtliku töö raames eales reageerima hakata.»

Vabatahtlikud loomapäästjad oma töö eest palka ei saa ning kaubikutega seotud kulutused kaetakse reklaami müügist. Esialgse kava kohaselt jääb kaks kaubikut Tallinnasse, üks Harjumaale, üks Tartusse ja üks Pärnusse. Ühega kaubikutest hakkab sõitma loomaarst, kes alates märtsikuust teeb Harjumaal ja pealinnas koduvisiite. Loomulikult reageerib ta võimalusel ka liiklusõnnetustele ja nii saab loom või lind esmaabi juba sündmuskohal.

Loomapäästegrupp MTÜ loodi 30. juulil 2018. aastal ning organisatsiooni tuumiku moodustavad üle kümne aasta erinevates ühingutes loomi kaitsnud inimesed. Loomapäästegrupis on eraldi üksused ka kassi-, koera-, ja hobusesõpradele ning neisse on kogunenud vastavat liiki või tõugu tundvad entusiastid ning spetsialistid.

Loomapäästegrupp ootab teateid loomadega toimunud liiklusõnnetuste ja kodudes halvasti koheldud lemmikute kohta telefonil 53 230 230 või e-posti aadressil help@animalrescue.ee.

Tagasi üles