Osale sinagi: nädalavahetusel toimub kümnendat korda talvine aialinnuvaatlus

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Leevike.
Leevike. Foto: Elmo Riig / Sakala

Ornitoloogiaühing kutsub sel nädalavahetusel, 25.–27. jaanuaril nii lapsi kui täiskasvanuid vaatlema aias askeldavaid linde. Kümnendat korda toimuv aialinnuvaatlus on Eesti suurim harrastusteaduse algatus.

Talvisel aialinnuvaatlusel osalemine on lihtne: üles tuleb märkida ühe tunni jooksul aias või pargis kohatud linnuliigid ja iga liigi puhul suurim korraga nähtud isendite arv. Oma vaatlustulemused tuleb sisestada elektroonilisse ankeeti või saata tavapostiga Eesti Ornitoloogiaühingule 4. veebruariks. Vaatluse tegemise juhendi, ankeedi ja määramisabi leiab veebilehelt www.eoy.ee/talv.

«Aialinnuvaatlus on suurepärane võimalus veeta tunnike pere või sõpradega looduses ja tundma õppida näiteks toidumaja külastavaid linde. Linde saab vaadelda kasvõi koduaknast hommikukohvi juues,» sõnas talvise aialinnuvaatluse koordinaator Aarne Tuule. «Lisaks harivale küljele on talvisel aialinnuvaatlusel ka teaduslik eesmärk. Sel viisil saame teavet aialindude arvukuse muutuste ja nende võimalike põhjuste kohta.»

Aarne Tuule julgustab kõiki osalema ja saatma oma andmed ära ka siis, kui ühtegi lindu valitud tunni jooksul ei nähtud. «Mida rohkem on vaatlejaid ja rohkem saame andmeid, seda täpsemaid järeldusi saame teha meie aedade ja parkide liigirikkuse kohta talvisel ajal.»

Esmased tulemused talvisest aialinnuvaatlusest avaldab ornitoloogiaühing 28. jaanuaril, lõplik kokkuvõte valmib veebruari keskel. Tänavu kümnendat korda toimuv talvine aialinnuvaatlus on Eesti populaarseim linnuvaatlusüritus ja suurim harrastusteaduse algatus. Eelmisel aastal osales ligi 2400 huvilist, kes vaatlesid kokku 54 000 lindu 64 liigist. Aialinnuvaatlust korraldab Eesti Ornitoloogiaühing, ettevõtmine on pälvinud Aasta Keskkonnateo auhinna.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles