Lummavad fotod: Norras nähti üleni valget põhjapõtra

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Oslo fotograaf Mads Nordsveen oli sõpradega Põhja-Norra mägedes matkamas, kui sattus kokku muinasjutulise loomaga — põhjapõdravasikaga, kes oli ninast sabaotsani valget värvi. 

«Ma olin mägedes jalutamas, et pildistamiseks ilusaid maastikke leida,» rääkis Nordsveen oma kogemusest. «Ühel hetkel ilmus mu vaatevälja aga imeline loom.» Nooruke sarvekandja häbelik ei olnud — ta tuli Nordsveeni lähemalt uudistama ning lasi endast pilte teha. Peagi ilmus puude vahelt välja ka emaloom ning kui valge põhjapõder oli oma uudishimu rahuldanud, kalpsas ta Nordsveeni sõnul rõõmsalt ema juurde tagasi. 

Põhjapõdravasika eriline värvus tuleb geenimutatsioonist, mis tema karvadest värvipigmendi eemaldab. Tegu pole albinismiga, sest selliste loomade silmades ja sarvedes tume pigment siiski eksisteerib. Mutatsioon annab loomale talvekuudel eelise, sest tänu oma valgele karvale sulandub ta lumikattega suurepäraselt ühte. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles