Loomade füsioteraapia– millal loom seda vajab?

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: PetCity

Isegi kui loomal ei ole otsest vigastust või traumat, on hea lasta ta rutiinselt loomaarstil üle vaadata - see tähendab, et võimalikud probleemid avastatakse varakult ning ennetada saab nende muutumist tõsisteks tervisemuredeks. Loomade füsioterapeut koostab igale patsiendile individuaalse raviplaani lähtuvalt tema probleemidest, mis selgitatakse välja füsioterapeutilise hindamise käigus.

Mis on füsioteraapia?

Loomade füsioteraapia on olnud ülemaailmselt tunnustatud juba üle 25 aasta ja tõestanud end kui oluline osa taastusravist. Füsioteraapia on teaduspõhine eriala, mille üldiseks eesmärgiks on valu vähendamine, looma funktsionaalse  võimekuse ja elukvaliteedi parandamine, et loom saaks võimalikult täisväärtuslikult osaleda igapäevaelu tegevustes. Füsioteraapial on oluline roll vigastustest, haigustest ja operatsioonidest paranemisel, samuti on see abiks krooniliste probleemide ning kõrgest east või ülekaalust tingitud probleemide korral. Unustada ei tohi ka sport- ja töökoeri - füsioteraapia aitab säilitada ja parandada jõudu ja painduvust, taastab normaalseid liikumismustreid.

Millised on füsioteraapia meetodi?

Terapeutiline harjutus:

Terapeutiline harjutus on kõige olulisem füsioteraapia meetod. Seda kasutatakse üldise füüsilise võimekuse parandamiseks, kehatüvelihaste treeninguks, jõutreeninguks, tasakaalu ja koordinatsiooni parandamiseks, kõnnitreeninguks ning haiguse järgselt funktsionaalsete liigutuste uuesti õppimiseks. Harjutustest on kasu kõigile loomadele, isegi neile, kellel otseselt mingit haigust või probleemi ei esine, see aitab parandada üldfüüsilist vormi.

Manuaalteraapia:

Manuaalteraapia hulka kuuluvad manuaalsed tehnikad, mille eesmärgiks on leevendada lihaspingeid ja -spasme ning ka nendest tulenevat valu. Siia hulka kuuluvad passiivsed liigesliikuvusharjutused, venitused ja massaaž.

Massaaž:

Massaaži eesmärgiks on mõjutada lihastikku, verevarustust ja lümfiringet, et hoida liigeste ja pehmekoe elastsust ning hoiduda edasisest funktsiooni kaost. Massaaž aitab lihaskonda ka kehaliseks koormuseks paremini ette valmistada ning parandab lihase toitumust kiiremaks koormusjärgseks taastumiseks. Massaaži tulemusena suureneb lihaste elastsus ning vastupidavus.

Füüsikaline ravi:

Füüsikalise ravi meetodite hulka kuuluvad laserravi, elektriravi, terapeutiline ultraheli, sooja- ja külmaravi. Laserravi puhul suunatakse ravitavale piirkonnale punane ja/või infrapunane valgus. Seega on laserteraapia nö „toimeaineks” valguse energia, mis imendub rakkudes ja käivituvad fotokeemilised ja -bioloogilised protsessid, mille lõpptulemuseks on valu ja põletiku taandumine, paraneb verevarustus, aktiveerub lümfiringe ja kudede ainevahetus, mis viib koe paranemiseni. Intensiivistuvad ka immunoloogilised protsessid, mis tõstavad vastupanuvõimet. Raviga ei kaasne vibratsiooni, heli ega temperatuurimuutust, seega ei ole seda tunda, samuti ei ole teadaolevaid kõrvaltoimeid. Laserravi kasutatakse luu- ja pehme koe vigastuste, liigeseprobleemide, kroonilise valu, haavade ja haavandite ning postoperatiivse valu raviks. Elektriravi kasutatakse samuti valu leevendamiseks ning see stimuleerib lihaskontraktsiooni ja on seega hea vahend lihaskõhetuse, halvatusnähtude ja madala lihastoonuse korral.

Milline lahendus ja ravi sobib paremini just sinu lemmikule, teab öelda füsioterapeut. PetCity Rannamõisa loomakliinikus töötab näiteks füsioterapeut Dagris Punder, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli füsioteraapia eriala ning spetsialiseerunud loomade füsioteraapiale Soomes, Satakunta Rakenduskõrgkoolis. Dagris on üks väheseid professionaale loomade füsioteraapia alal. Seega võib oma lemmiku julgelt tema kätesse usaldada.

Copy
Tagasi üles