L, 25.03.2023

Aita aidata: loomapäästjad koguvad annetusi spetsiaalsete kaubikute ostuks

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Aita aidata: loomapäästjad koguvad annetusi spetsiaalsete kaubikute ostuks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Loomapäästegrupp MTÜ vabatahtlikud transpordivad õnnetustesse sattunud ja haigeid loomi tavaliste sõiduautodega, mis on aga ohtlikud nii liiklusohutust silmas pidades kui ka loomatervise seisukohalt. Seetõttu alustab ühing kuni aasta lõpuni kestvat kampaaniat, mille eesmärgiks on koguda annetusi väikeloomade vedudeks sobilike kaubikute ostuks. 

Ühtekokku loodetakse heade inimeste abiga soetada viis varem Päästeametile ja politseile kuulunud spetsiaalselt teenistuskoerte veoks ümberehitatud kaubikut. «Eesti riik on olnud väga hea peremees ning masinate eest äärmiselt pedantlikult hoolitsenud. Õnneks pole ka läbisõidud 2012. aastal väljalastud kaubikutel suured,» sõnas Loomapäästegrupp MTÜ asutaja ja eestvedaja Heiki Valner ning lisas, et Ford Transitid läbivad põhjaliku ülevaatuse, mille käigus likvideeritakse kõik puudused. 

Lemmikloomade veoks mittekohandatud masinate kasutamine on ohtlik ja ebamugav mitmetel põhjustel:

1. Vigastatud loomad-linnud võivad stressiolukorras ja valu tõttu salongis olles rünnata autojuhti ning tekitada seeläbi liiklusõnnetuse.

2. Nakkushaigusi põdevate loomade järelt pole võimalik valdavalt pehmetest materjalidest koosnevaid salongidetaile piisavalt efektiivselt desifintseerida ja seeläbi on masinad nakkusohtlikud järgmistele loomadele.

3. Veri, mäda, uriin ja teised loomadelt tulevad eritised imbuvad pehmetesse materjalidesse ning autodes valitsev hais teeb nendega sõitmise äärmiselt ebamugavaks vaatamata regulaarsetele keemilistele salongipuhastustele.

Harjumaa vabatahtlike juhi Karin Põldoja sõnul loodetakse autojuhid leida eelkõige ühingu vabatahtlike seast: «Meie inimesed oskavad vigastatud loomadega ringi käia ega tekita neile suures «päästmistuhinas» lisavigastusi. Lisaks oskavad nad ka loomarünnaku puhul endid võrreldes tavainimestega palju paremini kaitsta.»

«Projekti õnnestumise korral hakkavad esimesed loomapäästekaubikud sõitma Harjumaal, Tallinnas ja Tartus sel lihtsal põhjustel, et just neis piirkondades juhtub loomadega kõige rohkem õnnetusi. Lisaks leiavad loomapäästekaubikud koos juhtidega Tallinnas ja Tartus tööd, mis tõstab väga oluliselt meie reageerimisvõimekust, sest vähemalt tööpäevadel on masinad kella kümnest kuni kella kaheksani õhtul liikvel,» selgitas Loomapäästegrupi vabatahtliku töö peakoordinaator Katrin Lehtveer. «Loomapäästekaubikud hakkavad koostöös kliinikutega pakkuma elanikkonnale lemmikloomade transporditeenust, sest enamus taksojuhte täiesti mõistetavatel põhjustel oma autodes loomi näha ei soovi.»

Loomapäästegrupp MTÜ prioriteediks number üks oli ja on ka tulevikus erakorralist abi vajavate loomadega seotud väljakutsetele reageerimine, mis jääb jätkuvalt vabatahtlikuks ja tasustamata tegevuseks. Ühing kompenseerib juhile vaid kütusele kuluvad summad.

«Eestis loomade tulemuslikuks kaitsmiseks ja päästmiseks täna veel poliitiline tahe ja võimalused puuduvad ning Päästeamet toimetab vigastatud loomad-linnud inimeste silme alt mujale surema. Loodetavasti aitab taoline kodanikualgatus seda julma praktikat muuta,» ütles Heiki Valner. «Meie vanasõnagi ju ütleb, et kus viga näed laita, seal tule ja aita — seda me koos heade inimeste abiga teha üritamegi!»

Loomapäästjaid saab toetada pangaülekandega: 

Loomapäästegrupp MTÜ

a/a: EE437700771003183318

selgitus: «Loomapäästekaubikute ostuks»

Ühingu annetustelefonile 900 2323 helistades toetad kaubikute ostu kümne euroga. 

Märksõnad
Tagasi üles