Video: jahmatavad kaadrid paljastavad kohutavad tingimused Läti karusnahafarmis

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

FOTO: Dzīvnieku brīvība

Läti loomakaitseorganisatsioon Dzivnieku Briviba avalikustas uued kaadrid Läti karusloomakasvandusest. Kaadrid filmis aktivist, kes töötas suvel kolm nädalat ühes kõige kaasaegsematest farmidest. 

Karusloomafarmis ei olnud piisavalt töötajaid, et koristada õigeaegselt ära roiskunud sööt ja surmani kaklevaid loomi lahutada. Uue töötaja kohustuste hulka kuulus surnud loomade ülelugemine ja puuridest eemaldamine. Loomad surid massiliselt kõhulahtisuse tõttu, mille põhjustas halvaks läinud toit, ning omavahel kakeldes. Surnud loomade arv kõikus päevas 700 ja 900 looma vahel.

Suve algus on farmide jaoks raske periood. Naaritsapojad tuleb emadest õigel ajal eraldada, sest muidu hakkavad loomad puurides üksteist ründama. Lisaks on 130 000 looma jälgimine puhtfüüsiliselt raske ülesanne ja ka elementaarseid heaolutingimusi on praktiliselt võimatu tagada.

Aktsiaselts Grobina rajas karusloomafarmi Vergale valda 2014. aastal. Seega on tegemist kaasaegse farmiga, kuid ilmsiks tulnud tingimused ei erine varasematest uurimustest, mis on loomade kannatusi paljastanud. Viimastel aastatel on karusnahkade hind maailmaturul oluliselt langenud, mis tekitab karusnahatööstuses pingelise olukorra. Kui 2013. aastal maksis üks karusnahk rahvusvahelistel oksjonitel 70 eurot, siis eelmisel aastal oli hind 20-30 eurot.

Uurimusi karusloomafarmidest on avaldatud paljudes riikides, sealhulgas Eestis. Alles hiljuti avaldati värske uurimus Leedus, mis näitas šokeerivat olukorda farmides. Kõik uurimused on näidanud ebaloomulikke elutingimusi, mis tekitavad loomades stressi ja toovad kaasa tõsiseid vigastusi.

«Dzivnieku Briviba materjal näitab taas kui ebaeetiline on karusnahatööstus,» ütles loomakaitseorganisatsiooni Loomus juhataja Kadri Taperson. Algaval sügisel on järjest rohkem rõõmustavaid märke sellest, et see tööstusharu on tõepoolest välja suremas. Pean silmas moetööstuse muutumist, näiteks seda, et Londoni moenädalal ei ole karusnahad enam lubatud jne. Kindlasti jõuab ka Eesti nende riikide sekka, kus karusloomade pidamine lubatud ei ole. See on vähim, mida saab loomade jaoks kiiresti teha.»

Tagasi üles