T, 21.03.2023

Loomakaitsjad võtsid pihtide vahele maailmakuulsa moebrändi

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Loomakaitsjad võtsid pihtide vahele maailmakuulsa moebrändi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Dmitry Serebryakov / Dmitry Serebryakov/TASS/Scanpix

Täna algatas karusnahavastane liikumine Fur Free Alliance, mille liige on ka Eesti loomakaitseorganisatsioon Loomus, globaalse kampaania, et survestada moebrändi Prada ühinema oma konkurentidega karusnahavabas poliitikas.

Karusloomafarmides veedavad metsloomad kogu elu traatpõhjaga puurides võimaluseta liigiomaselt käituda — ainult selleks, et saada gaasiga või elektrilöögiga tapetud. Kui loomi loodusest püütakse, siis võib loom veeta lõksus päevi ilma söögi ja joogita, harvad ei ole ka juhud, mil loom ise oma käpa otsast närib, et lõksust pääseda.

Karusnahatööstus on ka keskkonda hävitav. Farmid kahjustavad pinnast ja veekogusid jäätmete ja mürgiste kemikaalidega. Jahimeeste lõksudesse võivad sattuda ka ohustatud liigid ja koduloomad.

«Tarbijad toetavad ettevõtteid, mis hoolivad loomakaitsest, ja sellepärast on ka paljud Prada konkurendid karusnahast loobunud,» sõnas Fur Free Alliance’i esimees Joh Vinding. «Prada peaks teisi juhtivaid moefirmasid järgima ja karusnahast loobuma, mitte toetama loomade äärmuslikke kannatusi, mis on karusnahatööstusele omane.»

Kuna enamus tarbijatest ei poolda karusnahatööstust, on teised suured moebrändid nagu Gucci, Versace, Armani ja Michael Kors end karusnahavabaks kuulutanud. Norras, Hollandis ja Belgias on karusloomafarmid keelustatud või keelustamisel. Ka suured linnad nagu San Francisco või São Paulo on karusnahamüügi keelustanud ja näiteks Los Angeles ning kogu Suurbritannia, kus karusloomafarmid on keelustatud, plaanivad keelustada ka karusnahaga kauplemise.

«Eestis on Fur Free Retailer’iga ühinenud 20 ettevõtet ja neid on alanud hooajal juurde tulemas,» rõõmustas Loomuse juhataja Kadri Taperson. «Moehiiglased, ja nende hulgas loodetavasti ka Prada, saadavad selge sõnumi sellest, et karusnaha kasutamise aeg on lõppenud.»

Kui ka sina soovid loomakaitsjate eesmärki toetada, saad petitsiooni allkirjastada siin

Märksõnad
Tagasi üles