Loomaarst vastab: kuidas valida sobivat koeratoitu?

FOTO: Monkeybusiness Images / PantherMedia / Monkeybusiness Images / Scanpix

Lemmiku lugejatele on avatud nõuandenurgake, kus loomaomanikel on võimalus esitada loomaarstile küsimusi oma neljajalgsete sõprade kohta. Täna annab veterinaar nõu, kuidas koerale parim toit valida.

«Millele peaks koeratoidu ostmisel enim tähelepanu pöörama?»

Vastab PetCity loomakliiniku arst dr Maarja Roosileht: 

Turule ei tohiks sattuda koeratoitu, mille toitainete sisaldus koera vajadustele ei vasta — üldiselt peaks iga koeratoit sisaldama piisavalt valku ja rasva, süsivesikuid, mineraalaineid ja vitamiine. Ühele koerale sobib enam valgurikas, teisele jälle süsivesikuterikas toit ning seetõttu tuleb valida looma vanusele, eluviisile, suurusele või tõule sobilik koeratoit ja toidukogus valida vastavalt pakil toodud soovitusele.

Ülekaalu/alakaalu või tervisemure korral tuleb toidusoovitust küsida oma loomaarstilt. Toiteväärtust on toidupakendil võimalik jälgida ja just seda saabki arvesse võtta toidusoovitust andev loomaarst. 

Kvaliteet aga võib isegi sarnase toitainete sisaldusega toitudel olla erinev. Koeratoidu kvaliteet oleneb tooraine kvaliteedist, kasutatavatest lisaainetest ja tootmise tehnoloogiast. Kahjuks aga ei ole koeratoidu ostmisel neid omadusi tihti võimalik hinnata. Siinkohal peame uskuma tootjate väiteid ja loomaarsti soovitusi. 

Klient saab lugeda pakilt koostisosade loetelu ning mõningase pildi annab see tooraine kvaliteedist küll. Kvaliteettoitude koostisosade nimekirjas on esimesena alati kvaliteetne valguallikas ehk siis liha või kala, erijuhtudel võib teatud veterinaarsetes ravitoitudes olla ka kvaliteetne taimse valgu allikas.

Ei maksa karta, kui koostisosade loetelus seisab esikohal dehüdreeritud ehk kuivatatud liha/kala või lihajahu — kuivatamine vee eemaldamiseks leiab kuivtoidu valmistamisel aset niikuinii, tegelikult on 30 protsenti lihajahu sisaldavas toidus liha rohkem, kui 30 protsenti värsket liha sisaldavas toidus, mille kaal kuivtoidu valmistamise käigus vee eemaldumise tõttu kahaneb.

Samuti ei maksa karta sõna hüdrolüüsitud — see protsess vähendab valgu allergeensust (allergia tekitamise riski), valgukvaliteet sellest ei vähene. Kvaliteettoidus on täpsustatud, millist looma-, linnu- või kalaliiki on toiduvalmistamisel kasutatud. Kui koostisosade loetelusse on märgitud lihtsalt «loomsed saadused» või «liha- ja loomsed saadused», võib olla tegu madalama omastatavuse ja aminohappelise koostisega valguga. Vältida neid ei tule, aga loetelus esimesel kohal ei tohiks selline valk olla. 

Konservtoitu valides tuleb tähelepanu pöörata veel ühele selgitusele koeratoidu nimetuse juures: tegu võib olla täistoidu või täiendtoiduga. Täistoiduna märgitud konservtoit sobib põhimõtteliselt ka koera ainsaks toiduks, pakkudes täistoidust konservi üheskoos kuivtoiduga tuleb nii konserv- kui kuivtoidukogust ühtemoodi vähendada.

Täiendtoit on aga selline konserv või maius, milles kõiki vajalikke toitainelt ei sisaldu või ei ole toitainete vahekord tasakaalustatud. Täiendtoit ei sobi mingil juhul ainukeseks toiduks, sobib pakkumiseks üldjuhul maiusena või aktiivse koera enregiatarbimise tõstjana. Ka inimese laualt koerale pakutavad palad on olemuselt täiendtoit.


Hea lugeja, kui ka sinul on lemmikloomade, nende käitumise ja tervisega seonduvaid küsimusi, siis saada need meile SIIT ning koostöös loomaarstidega leiame neile vastused.

Populaarne

Tagasi üles