Õpetus kassiomanikele: kuidas küüntega mööblit hävitava kassi käitumist parandada?

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

FOTO: panthermedia.net / Petra Theilemann / Scanpix

Kassidel on vajadus asju kraapida — see aitab neil territooriumi märgistada, küüsi korras hoida ning lihaseid venitada. Kuigi instinktiivset käitumist ei ole võimalik alla suruda, saab iga kassiomanik oma kassi vaid selleks ette nähtud kohti kraapima õpetada.

Muretse kassile kraapimispuu

Kraapimispuu on igas kassi koduloomana pidavas elamises elementaarne asi ning laseb kassil oma kratsimisvajadusi leevendada. Kuna kassidele meeldivad tugevama tekstuuriga materjalid, muretse oma neljajalgsele sõbrale kõrge post, mis on kaetud näiteks jämedama köie või sisalvaibaga. Paiguta puu kohta, kus kass sellele igast küljest kergelt ligi pääseb ning kui sul kodus rohkem ruumi on, tõmbavad mitme erineva kõrguse ja materjaliga postid ning kraapimismajad su kassi tähelepanu rohkem, kui elutoadiivan.

Eemalda kiusatused

Et kraapimispuu oleks kassi jaoks enim ligitõmbav ese, tuleks teda ümbritsevas keskkonnas kraapimiseks mõnusaid materjale vältida. Vaiba asemel on parem parkett või plaaditud põrandad ning sileda kattega mööbel, mille taha küüned kergelt kinni ei jää. 

Loomulikult ei ole kassi pärast terve mööblikomplekti välja vahetamine odav lõbu ning seetõttu tasub proovida ka lemmikloomapoodides müüdavaid spreisid, mis kasse mööbli juurest peletama peaks. Kui muu ei aita, tuleb kasutusele võtta kaitsetaktikad, näiteks odavad padjad, mida kass hävitada võib. 

Hoia kassi küüned tömbid

Et kiisu poolt tehtavat hävingut vähegi kontrollida, lõika tal regulaarselt küüsi. Kui see aga võimalik ei ole, on kasside jaoks leiutatud spetsiaalsed pehmed küünekatted, mis nende kraapimishimu vaos hoiavad.

Kui su kass on mõne mööblieseme kraapimisega juba algust teinud, on arukas senine hävitustöö peita näiteks patjade või katteriide alla. Kuna kassid jätavad kraapimiskohta oma lõhna, tulevad nad sinna tõenäoliselt tagasi ning teevad veel rohkem pahandust

Kiida head käitumist

Kassi valedest kraapimiskohtadest ära suunamine on esmatähtis, ära unusta oma lemmikut ka hea käitumise eest premeerida. Kui ta kraapimispuud kasutab, tee talle mõnus pai, süga teda lõua alt või paku talle maiust. 

Kraapimist ei ole võimalik täielikult alla suruda, ent sobivaid alternatiive pakkudes ning õiget käitumist kiites saavad su kass ja mööbel üheskoos harmooniliselt eksisteerida.

Tagasi üles