K, 7.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti aasta loom metskits sai kooliõpilaste poolt väärikalt esindatud

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Eesti aasta loom metskits sai kooliõpilaste poolt väärikalt esindatud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Wild Wonders of Europe / Wothe / naturepl.com / Scanpix

Eesti Loodusmuuseumi, MTÜ Aasta Loom ja Looduskalender.ee korraldatud aasta looma luulekonkursil osales tänavu kokku üle 400 võistlustöö 53 koolist. Väga tihedast konkurentsist valis žürii välja 15 kirjatööd, mille autoreid ootab preemiareis metskitse elupaikadesse.

«Osavõtt oli sel aastal suurem kui mullu – meile saabus üle 400 luuletuse ja lühiloo ning neid laekus taas koolidest üle kogu Eesti,» ütleb žüriisse kuulunud Aasta looma kodulehe toimkonna liige Helen Arusoo. «Tase on tõusnud, luuletused olid tugevamad. Seda ilmselt ka seetõttu, et sel aastal olid väga paljud õpetajad ise juba eeltöö ära teinud — meile ei saadetud mitte kõigi õpilaste töid, vaid nendest oli juba valik tehtud. Mis tähendab, et tegelikult oli metskitse luuletuste kirjutajate arv veelgi suurem,» rõõmustab Arusoo.

Konkursile saadetud tööde seas oli nii klassikalisi luuletusi, haikusid, lühijutte, fantaasiajutukesi kui ka mõistatusi. Sisulise külje pealt hindas žürii lugude sujuvust, aga ka metskitse elu puudutavate faktide tõesust. «Kui mõnes lühiloos leiti metsa alt talvel pisike tähniline külmetav talleke, siis pidime loo kõrvale jätma. Samuti jäid kahjuks kõrvale näiteks need lood, kus jahimeest kirjeldati kurja mehena,» räägib tihedas konkurentsis tehtud valikutest Arusoo.

«Üldiselt oli aga väga suurt eeltööd tehtud ja eriti tegi rõõmu metskitse vanema nime – kabra – kasutamine väga paljudes luuletustes. Nime «kaber» ausse tõstmine on olnud üks meie eesmärke tänavuse aasta looma tutvustamise juures,» ütleb Arusoo.

«Ja eraldi tahaksime taas tänada kõiki õpetajaid, tänu kellele kõik need luuletused meieni jõudsid,» ütleb Helen Arusoo. «Ilma õpetajate tugeva juhendamiseta poleks nii rikkalikult luuletusi loodud, seetõttu soovime ka tublimate koolide õpetajad auhinnareisile kaasa võtta,» lisab ta. Parimate tööde autoritele ning aktiivsematele õpetajatele on auhinnaks välja pandud reis kitse põnevamatesse elupaikadesse Tallinna lähistel. Lisaks premeerib Eesti Loodusmuuseum parimaid kirjutajaid meeleolukate muuseumikülastustega.

Luulekonkursil osales kokku 53 kooli, tutvu täieliku nimekirjaga siin. Parimate tööde esitajate nimekirja vaata siit!

Auhinnatud töödega saab lähiajal tutvuda Eesti Loodusmuuseumi Facebooki lehel, Aasta looma kodulehel ning portaalis Looduskalender.ee. Metskitsede tegemistel saab aga silma peal hoida metskitse aasta kodulehel ning metskitsekaamera vahendusel.

Märksõnad
Tagasi üles