Leidlik ja ainulaadne: kes on Uus-Meremaa aasta lind kea?

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Instagram / @forestandbird

Eestis on Keana tuntud lauljatar Ketter Orav, ent neiu jagab artistinime Uus-Meremaal elava maailmas ainulaadse mägipapagoiga, kes sel aastal valiti saareriigi aasta linnuks.

Uus-Meremaa elanikud on oma aasta linnu valimisele tugevalt pühendunud ning sel aastal juba 13. korda toimuva võistluse võitjaks krooniti mägipapagoi kea. Kead on ebatavalist oliivirohelist värvi ning nende asurkonnaks on Uus-Meremaa lõunasaar. Kui praegu peetakse kead ohustatud liigiks ning looduses elab alla 5000 linnu, siis varasemalt arvati kead kahjurite klassi ning vahemikus 1800 ja 1970 tapeti valitsuse käsul 150 000 lindu. Praegu ohustavad keasid aga kliimamuutus ja kiskjad kasside, rottide ja opossumite näol. 

Keade tugevuseks ent samas ka nõrkuseks on nende uudishimulikkus — tihti jäävad nad autode alla, söövad ebaloomulikke asju või saavad pliimürgituse autode kallal närimisest. Samas on kead väga intelligentsed ja tähelepanelikud linnud. Nad suudavad lahendada probleeme jälgides, mida inimesed või nende liigikaaslased teevad ning asju ise järele proovides. 

Kea võidukampaania eest seisis Kea Conservation Trust, mille looja Tamsin Orr-Walkeri sõnul esindab kea suurepäraselt Uus-Meremaad ja selle elanikke: «Paljud inimesed leiavad, et kea peaks olema meie rahvuslind, sest nii nagu meiegi, on kead seiklushimulised, ei karda väljakutseid ning ehk isegi natuke vääritimõistetud,» rääkis Tamsin-Orr. Uus-Meremaa elanikud jagunevad keade suhtes kahte leeri: on inimesed, kelle arust need papagoilased on toredad ning need, kes peavad keasid tüütuteks lindudeks, kes hävitavad maju ja autosid. 

Inglise looduseuurija Sir David Attenborough on koostöös BBC-ga teinud dokumentaalfilmi nimega «The smartest parrot» ehk arukaim papagoi ning allpool saab näha klippi sellest, millised on lindude probleemilahendamisoskused.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles