Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Ei mahu tuppa ära: need on maailma kõige hiiglaslikumad koeratõud

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: pixabay.com

Töö- ja jahikoeri iseloomustab tavaliselt vastupidav füüsis ning võimas lihaskond. Mõned inimesi truult teenivad neljajalgsed on lisaks ka nii suurt kasvu, et ei mahu isegi diivanile ära. Mother News Network toob välja neist üheksa kõige suuremat.

Taani dogi

Taani dogi on koertemaailma üks kaalukamaid ja suuremakasvulisi esindajaid. Kaaluvad nad keskmiselt 45-54 kg ja turjakõrgus jääb 71-76 cm vahemikku.

Suurima koerana on rekorditeraamatusse läinud taani dogi nimega Zeus, kellel oli meetrijagu kõrgust. Öeldakse, et kõike head korraga ei saa ja see tundub nende koerte puhul paika pidavat. Mida suurem on võit kasvus, seda väiksem on eluiga. Zeus suri kõigest viieaastasena ning keskmiselt elavad need koerad 6-8-aastaseks.

/ Wikimedia Commons

Napoli mastif

See tõug pärineb Itaalia lõunaosast. Ajalooliselt on need koerad täitnud valvekoerte ülesandeid. Turjakõrgus on keskmiselt 66-76 cm ja kaal jääb 59 -70 kg vahemikku. Emased mastifid on üldjuhul isastest pisut väiksemad.

Omadustelt on napoli mastifid kartmatud ja truud kodukaitsjad, aga hoiatussüsteemina ei tööta nad kõige paremini, sest haukumine pole nende lemmiktegevus. Kõigest väest haukumise asemel eelistavad nad pigem sissetungija lähedusse hiilida.

Üldiselt sobib see tõug inimesele, kes oskab ennast kehtestada ning panustab aega koera treenimisele ja koolitamisele.

/ Wikimedia Commons

Šoti hirvekoer

Pärineb see tõug nagu nimigi ütleb, Šotimaalt. Need jahiks aretatud koerad on hurtadest kasvult suuremad ja ka kaalukamad, ehkki kehaehitus on sarnane. Kasvult on koer umbes 82 cm ja kaalub keskmiselt 50 kg. Tänapäeval on need koerad vahetanud jahikoera rolli näitusekoera oma vastu.

/ Wikimedia Commons

Bordoo dogi

Selle tõu koduks on Prantsusmaa, kus ta on üks vanimaid koeratõuge. Turjakõrgus jääb 58-69 cm vahemikku ja kaal on keskmiselt 57-69 kg. See tõug eristub koertemaailmas oma suure pea poolest, mis on tema kehaga võrreldes veidi proportsioonist väljas.

Ajalooliselt on bordoo dogi aretatud truuks töökoeraks. Loomult on nad energilised ja tasakaaluka temperamendiga kaaslased. Kui on aga head koduvalvurit vaja, tasuks eelistada pigem mõnda teist tõugu.

/ Wikimedia Commons

Newfoundlandi koer

Tõu algkoduks on Põhja-Ameerika rannikulähedane saar Newfoundland. Pikka aega oli selle koera ülesnadeks aidata kohalikke kalamehi: suur lihaseline kere jaksaks vinnata paadist võrke, vedada kärusid ning tuua ära üle parda kukkunud esemeid, kaasaarvatud inimesi. Need 69-76 cm kõrgused ja keskmiselt 68 kg kaaluvad heasüdamlikud hiiglased on suurepärased ujujad, kelle kohev kasukas välimusele veelgi volüümi lisab.

/ Wikimedia Commons

Inglise mastif

Need kasvult võimsad koerad võivad sageli kaaluda rohkemgi kui peremees - kuni 113 kg. Kui Taani dogi paistab silma eelkõige kasvu poolest, siis Inglise mastif on kõige raskem.

Kõige kaalukam Inglise mastif, kes on ajalikku läinud, oli 156-kilone Aicama Zorba. Koerte muljetavaldav kaalunumber tuleneb nende ajaloolisest ülesandest võidelda karude, pullide ja lõvidega.

Tänapäeval on inglise mastifid lihtsalt heatahtlikud hiiglased, kelle temperamendi tumedam pool on jäänud tagaplaanile ning eelkõige on nad rahulikud kaaslased ja toredad perekoerad.

/ Wikimedia Commons

Berhardiin

Bernhardiinide algkoduks on Šveitsi alpid ja Põhja-Itaalia, kus Sankt Bernhardi kloostri mungad tõu 17. sajandil aretasid. Alguses oli bernhardiinide ülesanne valvata kohalikku hospiitsi, kuid ajalikku on nad läinud tublide päästekoertena.

Koerte kasv on keskmiselt 64-76 cm ja kaal 64-82 kg. Tänapäeval on bernhardiinid toredad, õrnad ja truud perekoerad, kes saavad suurepäraselt läbi lastega.

/ wikipedia.org

Leonberger

Leonbergerid meenutavad välimuselt veidi Newfoundlandi koera, mis on ka loogiline, sest tegu on Newfoundlandi koera ja bernhardiini ristamisel saadud tõuga. Tõug pärineb Saksamaalt ja aretatud on see 1840. aastatel. Mõni aeg hiljem lisati sugupuusse ka pürenee mäestikukoer. Tulemuseks on sõbralikud leonbergerid, kes on keskmiselt 69-79 cm kõrged ja 77 kg kaaluvad karvased hiiglased.

Leonbergerid on head perekoerad, aga tõug sobib ka vetelpäästeks. Tegelikult sobib leonberger täitma iga ülesannet, mis nõuab taiplikkust ja mõõdukalt jõudu.

/ Wikimedia Commons

Iiri hundikoer

Selle koera ülesanne on läbi ajaloo olnud hundijaht ning lahingus ka vaenlaste sadulast maha tõmbamine. Tegu on Briti saartel elanud väga vana tõuga, kelle olemasolu kohta oli andmeid juba enne meie ajaarvamist.

Tänapäeval on koer pigem vaikne, intelligentne ja sõbralik. Tõustandardi kohaselt on Iiri hundikoera väikseim lubatud turjakõrgus isastel 81 cm ja emastel 76 cm. Kaaluda võivad need koerad kuni 64 kg.

Võib öelda, et kui inglise mastif on poni mõõtu, siis suuremakasvulisema Iiri hundikoera võib lausa pisema eesliga kõrvuti seisma panna.

/ Wikimedia Commons

Loe ka: Olulised vead, mida inimesed koera treenimisel teevad

Tagasi üles