Eesti Loomakaitse Seltsi infotelefon on viimastel nädalatel olnud lindudega seotud abipalvetest lausa punane. Seltsi hädajuhtumite juhi Maaja Mälli sõnul ongi praegusel hooajal tervelt 75 protsenti abipalvetest seotud just lindudega. «Kajaka- ja varesepojad on pesast välja tulnud, aga ei oska veel lennata ja maapinnal olevad linnupojad muudavad inimesed murelikuks.»
Ehkki leidjale võib tunduda, et pesa all kükitav linnupoeg on abitu, ei ole see sugugi nii. Loomakaitsjad rõhutavad, et kui puu all olev linnupoeg on terve ja aktiivne, pole mingit põhjust minna sekkuma. «Pigem lasta tal olla, sest nii nagu õige ema oma last maha ei jäta, on looma- ja linnulastega täpselt samamoodi. Kui on poeg välja hautud, siis enamus linnuvanemaid on väga tublid ja hoiavad oma lapsukest igati,» selgitab Eestimaa Loomakaitse Liidu juhatuse liige Kadri Võrel.
See, kui hästi linnupojad peale pesast lahkumist lendama hakkavad, on liigiti erinev. «Väiksemad linnud õpivad üldjuhul pesast väljas olles paari päevaga päris hästi lendama, kuid varesepojad võivad nädal aega pesa juures maas olla. Kajakad kipuvad tulema pesast peaaegu vastkoorununa ning võib kuluda poolteist kuud enne, kui linnupoeg korralikult lendama hakkab,» räägib Võrel.
Juhul, kui laps on linnupoja koju toonud, annab Võrel soovituse lind kindlasti pesa juurde tagasi viia, sest vanalinnud lõhna ei tunne ja see, et linnupoeg on korraks inimese käes olnud, ei tee talle kuidagi halba.