R, 30.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ruhnlased pääsevad metsikute kasside terrori käest

Mariann Prooses
, lemmik.postimees toimetaja
Ruhnlased pääsevad metsikute kasside terrori käest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ruhnu metsikute kasside armee häirib kohalikke elanikke.
Ruhnu metsikute kasside armee häirib kohalikke elanikke. Foto: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Ruhnu saarel on end sisse seadnud kassikoloonia, kes on juba pikemat aega saare elanikele peavaluks olnud. Pikalt vindunud probleem leiab lahenduse homme, mil saare metsikud kassid steriliseeritakse ja kastreeritakse ning sama võimalust pakutakse ka kodukasside omanikele.

Metsas redutav kassikoloonia on saanud aastate jooksul järk-järgult järelkasvu ning vald on inimestele kurtmisele toetudes asunud probleemi lahendama.

Suveruhnlase Jaanus Vahtra sõnul on redutavad metsikud kassid inimeste majade juures ja istuvad loomalautades. «Alati peab tähelepanelik olema, sest mis ripakil, see ära,» kirjeldab mees olukorda. Kohalike sõnul häirivad kassid ka turiste ning ei jäta saarest kuigi head muljet.

Kohalikud tõstatasid kassiprobleemi küsimuse varakevadel ning valla soov teha kasside paljunemisele lõpp jõudis Saaremaa lemmikloomade turvakodu vabatahtlike kõrvu, kes omakorda võtsid ühendust Eestimaa Loomakaitse Liiduga.

Viimane omakorda jõudis Ruhnu vallaga kokkuleppele, et liidu rahadega metsikud kassid steriliseeritakse ning kastreeritakse, seejuures saavad oma kassid lasta steriliseerida või kastreerida ka kohalikud kassiomanikud.

Eestimaa Loomakaitse Liidu juhi Heiki Valneri sõnul lastakse metsikud, kuid terved kassid peale steriliseerimis- või kastreerimisprotseduure tagasi vabadusse. Haigemad võtab oma hoole alla Saaremaa lemmikloomade turvakodu. Lootusetult haiged loomad eutaneeritakse.

«Koloonias on vähemalt 20-30 kassi. Proovime kätte saada võimalikult palju loomi,» räägib Valner. «See on suur asi, et vähemalt ühel Eesti saarel saab olukord kontrolli alla.»

Protseduure teostavad loomaarstid Kelli Lomper ja Piia Vilu. Liit loodab annetajate abile, sest teostab kõik protseduurid oma kulu ja kirjadega.

Märksõnad
Tagasi üles