Põhjused, miks mõned inimesed «maitsevad» sääskedele rohkem

Sääski meelitavad veretüüp, õlu ja tumedat värvi riietus.

FOTO: TOOMAS HUIK/PM/SCANPIX BALTICS

Mõnede inimeste juures armastavad sääsed rohkem tiirutada kui teiste. Põhjuseks võib olla veregrupp, teatud tooni riietus ja see, mida inimene söönud või joonud on.

Kahjuks ei saa sääskedele «maitsvaks» osutunud inimene ise suurt midagi teha, et putukatele vähem ahvatlevam olla, sest põhjused, mis sääski ligi meelitavad on palju, alates veregupist kuni nahal elutsevate mikroorganismideni, kirjutab Inverse.

Uuringud on näidanud, et sääsed paistavad eelistavat 0-grupi verd, kuid ka naha kaudu erituvatel kemikaalidel on oma osa selles, kui isuäratavalt inimene sääskede jaoks lõhnab. Kemikaalide eritumist mõjutab omakorda söök ja jook. See, kas nahk on sääskedele ahvatlev maandumispaik oleneb ka sellest, millised mikroorganismid seal elavad.

Teadlased on teinud kindlaks, et õlut tarbinud inimene muutub sääskedele ahvatlevamaks, kuigi täpse põhjuse jälile, miks see nii on, pole teadlased veel jõudnud. Teada on, et etanool ei istu sääskedele üldse.

Väljaspool laboritingimusi tehtud katsed on näidanud, et olulist rolli mängib ka süsinikdioksiid, mida inimene eritab.  Seega, aktiivne sporditegemine ja kiirenenud hingamine muudab inimese sääskedele paremini leitavaks.

Ka riiete valikul on oma roll – tumedamad riided on osutunud sääskedele atraktiivsemaks.

Vaata lisaks: huvitavad fotod putukate silmadest

Tagasi üles