![Artikli foto](http://f12.pmo.ee/FkXARO3kwDi8-lKcj0Dl2aF4ZcE=/1442x0/filters:focal(56x165:837x965):format(webp)/nginx/o/2017/05/24/6703985t1h491c.jpg)
Kassi ja koera on võimalik koos elama harjutada, aga selleks, et sinu kodune elu oleks ka edaspidi rahulik, on vaja mõningaid teadmisi. Nõuandeid, kuidas kass ja koer omavahel kokku viia, jagab portaal Cattime.
Kassi ja koera on võimalik koos elama harjutada, aga selleks, et sinu kodune elu oleks ka edaspidi rahulik, on vaja mõningaid teadmisi. Nõuandeid, kuidas kass ja koer omavahel kokku viia, jagab portaal Cattime.
Looma valimine
Kõige parem oleks mõlemad, nii kass kui ka koer võtta perre noorena, et nad saaksid koos mängides teineteisega harjuda. Kui lemmikloomad koos üles kasvavad, suurendab see tõenäosust, et nad hakkavad omavahel edaspidigi läbi saama ning neist saavad lähedased sõbrad.
Kui peres juba on täiskasvanud koer või kass, on võimalik talle teine täiskasvanud loom sõbraks juurde võtta, aga selleks, et kodu ei muutuks lahinguväljaks, tasub tähelepanelikult läbi lugeda alljärgnevad punktid:
Paljud koerad armastavad küll kasse taga ajada, aga neil pole kavatsust viga teha. Sellel on kassile siiski stressitekitav mõju. Seega tuleb alati arvestada ka kassi heaoluga.
Uus lemmik tuleb koju
Kõigepealt tuleb kindlaks teha, et loom saaks vajadusel põgeneda. Kuna kassid on koerte poolt rohkem kiusatud kui koerad kasside poolt, siis jälgi, et kassil oleksid igaks juhuks olemas kohad, kuhu vajadusel põgeneda, olgu selleks riiulid, lauad või kassimaja.
Kindlasti peaks olema kassil võimalik vajadusel koertega distantsi hoida. Võid blokeerida ruumid lastele mõeldud turvaväravaga, kui koer ei ole võimeline sellest üle hüppama või paigaldada kassidele luugid, kust nad saavad vajadusel ohutult välja joosta.
Kui sul on juba kass, aga plaanid võtta ka koera, siis tutvusta kassile eelnevalt põgenemisvõimalusi ja peidupaiku. Toidu abil saad tutvustada kassiluuki või peidukohti.
Pane kassi tarvikud sinna, kust koer neid kätte ei saa, sealhulgas kassi toit, joogikauss, mänguasjad ja liivakast. Niimoodi saab kass teha kõike, mida ta parajasti soovib, ilma, et peaks koera läheduses olema. Samal ajal saab ta õppida koera tundma omas tempos ega ole sunnitud temaga otseselt kokku puutuma.
Need ümberkorraldused oleks hea teha mõned nädalad enne koera koju toomist, sest nii on kassil aega uue korraldusega harjuda. Vastasel juhul on kassile uue looma tulek väga raske, sest lisaks koeraga kohanemisele peab ta ümber harjuma ka oma toidunõude ja liivakasti uue asukohaga.
Loomade tutvustamine
Siinkohal on edu võti teha tutvumisprotsess läbi nii aeglaselt kui võimalik, et viia hirm ja agressioon miinimumini. Võimalik, et mõlemat võib ette tulla, aga kui oled ettevaatlik, saad hirmud ja kisklemised peatada enne, kui olukord käest ära läheb.
Tutvustamise protsess võib võtta päevi kui mitte kuid, ning kui ühes etapis on puudujääke, tuleb seda korrata või minna tagasi sellele eelnenud etapi juurde.
Mõned kassid võivad pahiseda, mis on parem variant, kui ärajooksmine, sest viimane teguviis võib koera tagaajamisele ahvatleda. Kui kass põgeneb ja koer tahab järgi joosta, siis hoia koera kaelarihmast kinni ja ütle kindla tooniga "ei!". Kui koer selle peale oma tähelepanu sinule pöörab, siis anna talle tasu – seekord võiks see olla eriti maitsev.
Kui koer ja kass paistavad teineteisega juba läbi saavat ja tunnevad teineteise seltskonnas mugavalt, siis võid lasta neil rahulikult koos olla. Aga kodust lahkudes on otstarbekas mõlemad selleks ajaks eraldi ruumidesse panna. Selleks, et neid ka pererahva äraolekul kokku jätta, tuleb olla väga kindel, et nad omavahel läbi saavad.