Haruldased kaadrid: väljasuremisohus pärdikud püüti filmilindile

Kaader teadlaste varjatud kaamerate lindistusest

FOTO: Youtube / Kuvatõmmis

Tänu peidetud kaameratele avastasid teadlased Kongost uue populatsiooni triibusahvide perekonda kuuluvaid Dryase pärdikuid (Cercopithecus Dryas). Neid on peetud seni praktiliselt väljasurnuks.

Florida Atlantic ülikool andis teada, et nende väliuuringutel olev meeskond leidis ühe kohaliku jahimehe abiga Lomami rahvuspargi piiri lähistelt kõigepealt surnud ahvi. Tegemist on esimeste Ühendriikide teadlastega, kes selles Kongo Rahvavabariigis asuvas rahvuspargis üldse uurimistööd teeb.

Pärast ahvi leidmist tegid teadlased kindlaks, et tegemist on tõesti Dryase ahviga, keda kohalikud nimetavad Inokoks. Esmakordselt avastati nad 1932. aastal. Pärdikuid peeti väljasuremisohus olevaks, kuna nende populatsioon oli imeväike ning samuti on ohuks salakütid. Teadlased on aastakümneid tahtnud ahvide kohta rohkem teada saada, kuid tänu nende tabamatule loomusele on see olnud peaaegu võimatu, kirjutab Mother Nature Network.

Pärdikud on umbes kassisuurused ning neid on väga raske märgata. Teadlased kinnitasid puude külge varjatud kaamerad ning nii õnnestuski neil need haruldased kaadrid salvestada.