Maaeluministeerium saatis kolmapäeval kooskõlastusringile loomakaitseseaduse muutmise eelnõu, millega plaanib keelustada elevantide, ahvide ning kiskjate, välja arvatud kasside ja koerte kasutamise avalikel üritustel, sealhulgas tsirkuses.
Ministeerium soovib piirata loomatsirkustes kasutatavate loomade ringi (3)
«Praktika nii Eestis kui mujal on näidanud, et loomapidajad ei suuda tsirkustes ja muudel avalikel üritustel loomade heaolu nõudeid täita - tagada loomadele liigiomast liikumisvõimalust, hooldust, vajalikku sööta ja teisi heaoluks vajalikke tingimusi,» ütles maaeluminister Urmas Kruuse BNSile.
«Mõnede loomaliikide puhul on teadlased leidnud, et nende kasutamine tsirkuses põhjustab loomadele füüsilisi ja vaimseid kannatusi. Ebasobivates tingimustes peetavad loomad, keda on koheldud liigile mitteomasel viisil, võivad aga osutuda ohtlikuks ka inimestele,» ütles Kruuse. «Seda kõike arvesse võttes leiame, et neid loomaliike ei peaks avalikult näitama mujal kui selleks tegevusluba omavas loomaaias.»
Kavandatava seadusemuudatusega keelustatakse elevantlaste, esikloomaliste ehk primaatide hulka kuuluvate loomade ning kiskjaliste - väljaarvatud koerad ja kassid - kasutamine loomanäitustel, sealhulgas tsirkustes, võistlustel, laatadel, oksjonitel ning teistel avalikel üritustel. Eelnõu näeb ette nende loomaliikide keelustamise, kes on tsirkustes kõige laiemalt kasutuses, kuid teadusuuringute andmetel suure ruumivajaduse, keeruliste sotsiaalsete struktuuride ja kõrgete kognitiivsete funktsioonide tõttu kõige ebasobivamad vangistuses elama.
Eelnõu koostamisele eelnenud seaduse muutmise väljatöötamiskavatsusega kavandati keelata suurte kaslaste, karude, elevantide ja ahvide kasutamine. Väljatöötamiskavatsuse kooskõlastamise tulemusel on keelu alla arvatavate loomade ringi täpsustatud.
Eestis ühtegi loomatsirkust püsivalt ei tegutse. Loomatsirkuste keelustamine mõjutab eelkõige ettevõtjaid, kes on siiani toonud Eestisse rändtsirkuseid. Euroopa Liidu tasandil metsloomade kasutamine tsirkuses reguleeritud ei ole ning otsustamine on jäetud liikmesriikide pädevusse.
Erinevate loomaliikide kasutamist tsirkustes on piiranud näiteks Austria, Horvaatia, Ungari, Portugal, Küpros, Kreeka, Malta, Sloveenia, Soome, Rootsi, Belgia, Holland, Tšehhi, Taani. Tsirkuses loomade kasutamise keelustamist on alustanud ka Saksmaa, Itaalia ja Läti.
Seaduseelnõu on esitatud kooskõlastamiseks teistele ministeeriumitele ning arvamuse avaldamiseks veterinaar- ja toiduametile, loomakaitse seltsile, loomakaitse liidule, MTÜ-le loomade eestkoste organisatsioon Loomus ning MTÜ-le Eesti Kaasaegse Tsirkuse Arenduskeskus. Pärast kaasamise kõikide etappide läbimist läheb seaduse eelnõu lõpliku otsuse tegemiseks riigikokku.
Loomakaitseseaduse muudatuse eeldatav jõustumisaeg on 2018. aasta 1. juuni.