Kasside puhul pole alati kerge kindlaks teha, millised muutused on iseloomulikud normaalsele vananemisprotsessile ja millised märgid viitavad millelegi tõsisemale. Kui kass on saanud 15-aastaseks, siis võib teda juba vanuriks pidada, ent paljud kassid võivad elada ka 20-aastaseks või vanemaks.
Kas kass on haige või lihtsalt vana – kuidas vahet teha?
Selleks, et kassiomanikel oleks kergem mõista, millised muutused on normaalsed ja millised võivad viidata terviseprobleemidele, viisid teadlased läbi uurimuse, millest paljastub selgelt, kuidas näeb kasside vananemisprotsess välja, edastab Daily Mail.
Kasside eluaastad ja areng ei ole inimeste omaga võrreldavad, sest 15-aastane kass oleks inimeseaastates 76-aastane. Tänu sellele, et loomaarstide oskused ja võimalused muutuvad järjest paremaks, elavad kassid üha vanemaks. Umbes 20 protsenti USA kodudes elavatest kassidest on 11-aastased või vanemad.
Vanadusest tulenevalt võib muutuda kasside käitumine, söögiisu, unemuster ja kognitiivsed võimed. Vana, aga terve kass peaks olema endiselt suuteline hüppama ja mängima, kuigi tema hüpped ei pruugi enam kuigi kõrged olla. Kassi kehakaal peaks olema normis, vaid lihasmassis võib esineda väikeseid muutusi.
Mida vanemaks kass saab, seda õhemaks võib muutuda tema karvkate ja tal võib isegi tekkida karvutuid laike üle keha. Vananedes võib kassi karv muutuda heledamaks, ent vurrud võivad muutuda sootuks mustaks. Vanemad kassid võivad end ka vähem pesta, mistõttu võib nende nahk hakata kestendama või karvkate võib muutuda rasuseks.
Eaka kassi küüned võivad muutuda hapramaks ja tema haistmis-, nägemis- ja kuulmismeel võivad hakata teda alt vedama. Need muudatused on loomaarstide hinnangul normaalsed, kuid ei vaja just igapäevast tähelepanu ega hakka kassi argielu häirima.
Teadlased tõid välja ka märgid, mis võivad viidata sellele, et kassi piinab mõni tervisemure. Järgnevad märgid võivad viidata sellele, et midagi põhjustab kassile valu:
- Lonkamine
- Hüppamisega esineb raskusi
- Ebatavaline kõnnak
- Kass keeldub liikumast
- Kass peidab end rohkem kui tavaliselt
- Kass ei pese ennast enam nii palju kui varem
- Vähenenud mänguhimu
- Vähenenud söögiisu
- Üldise aktiivsuse vähenemine
- Kass hõõrub end vähem inimeste vastu
- Meeleolu on muutunud
- Kass on tujukam kui varem
- Muutused kehahoiakus
- Kehakaalu kõikumine
- Kass limpsib teatud kehaosa rohkem kui enne
- Kass hoiab pead madalal
- Kass pilgutab silmi rohkem kui enne
- Kassi käitumine toitmise ajal on muutunud
- Kass väldib eredalt valgustatud kohti
- Kass uriseb
- Kass on hakanud ähkima
- Kassi silmad on rohkem kinni kui enne
- Esinevad raskused urineerimisel.