Loomakaitse Selts kutsub veebruaris kasse ja koeri steriliseerima ja kastreerima (2)

Kerttu-Kadi Vanamb
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lemmikloom.
Lemmikloom. Foto: AIVAR AOTÄHT/SAKALA

Enne kevadist poegimisaega kutsub Eesti Loomakaitse Selts kõiki kassi- ja koeraomanikke steriliseerima ja kastreerima oma lemmikuid vältimaks soovimatuid järglasi, haigusi ja stressis koduloomi.

Seltsi korraldatud kampaania raames pakuvad veebruaris kassidele ja koertele tavapärasest soodsamalt steriliseerimisi ja kastreerimisi üheksa loomakliinikut üle Eesti.

Emaste lemmikloomade steriliseerimine ja isaste kastreerimine aitab vähendada hulkuvate loomade arvukust tänavatel: kassid ja koerad võivad tuua ilmale kolm kuni neli pesakonda aastas, igas neist keskmiselt viis poega. Varjupaigad on täis hüljatud loomi, sest lemmikloomi sünnib piiramatult ja kontrollimatult rohkem kui leidub neile kodusid. Igal aastal hukatakse kahetsusväärselt palju elujõulisi koeri ja kasse ning pea 20 tonni hukatud lemmikloomi viiakse jäätmetena hävitamisele.

Paljud loomaarstid ja teaduslikud uuringud kinnitavad, et steriliseerimine on emase lemmiklooma tervisele ja enesetundele hea, vähendades emakapõletike, piimanäärme-, emaka- ja munasarjavähi riski, muutes looma rahulikumaks ja sõbralikumaks ning hoides eemale võõraid ja haigusi edasi kandvaid kastreerimata isasloomi. Emase looma jooksuaeg, tiinus ja imetamine on loomale kurnav ning stressirohke. Kastreeritud isased lemmikloomad on tervemad ja rahulikumad, muutudes tavaliselt kodusemaks, sest enam ei ahvatle ümbruses indlevad emased neid hulkuma minema ja teiste isastega kaklusi pidama. Kastreerimine ennetab munandite vähi teket, eesnäärme probleeme, perianaalsete kasvajate ja songade kujunemist.

Nii steriliseerimine kui ka kastreerimine on lihtsaks peetavad operatsioonid, mis tehakse loomakliinikutes üldnarkoosi all, on ohutud, rutiinsed ja suhteliselt valutud. Mõned tunnid pärast lõikust võib omanik looma koju viia ja tavaliselt võtab sellest taastumine aega ühe päeva.

Kampaaniaperioodi jooksul on kasside ja koerte steriliseerimiseks ja kastreerimiseks valmis pakkuma oma teenuseid tavapärasest soodsamalt Vilde tee loomakliinik, Tatari Loomakliinik, Västriku Loomakliinik, Maxi Lemmikloomakliinik, Mustakivi Loomakliinik, Best-Vet Eliit Loomakliinik, Haabersti Vetkeskus, Loomakliinik Felivet Tartus ja Rakvere Loomakliinik. 

Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abi vajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine.

Tagasi üles