Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Mart Müürisepp tõttas koertele appi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mart Müürisepp «Viplala» esilinastusel | FOTO: Viktor Burkivski

Kui aasta kõlas Mart Müürisepa nägu tuttavalt sadadele tuhandetele eestlastele, siis nüüd tunnevad end ära tuhanded mürastressi all kannatavad koerad.

Müürisepp tutvustab võimalusi, kuidas koeri mürahirmu korral aidata. Tuntud näitleja tõmbas selga koerakostümmi, et juhtida tähelepanu neljajalgsete sõprade stressile ja ärevushäiretele, mida põhjustavad aastavahetuseelne vastutustundetu paugutamine. Koertele tekitab stressi ka uusaasta saluut, autod, ehitamine, vali muusika, äike ja koristamine.

Läbi huumoriprisma esitatud videos, kus kõrvuti jooksvais kaadreis on Müürisepp korraga rahulik ja närviline koer, pannakse inimesi mõtlema oma lemmikutele, kes enda eest seista ei suuda.

«Kui ma kuulen aastavahetuse eel paugukate mürtse, häirib see mindki. Kui ma mõtlen koertele, kelle jaoks see pauk on inimesest neli korda parema kuulmise tõttu samavõrd valjem, hakkab mul neist lihtsalt kahju,» avaldas Müürisepp. «Koer ei saa ju aru, miks ja kust see müra tuleb. Proovi ise elada nii, et iga natukese aja tagant kärgatavad võimsad pommid, aga sa ei mõista, mis põhjusel nad seda teevad.»

Pingeolukordade vältimiseks tuleb õpetada koera hirmust üle olema ja võimaldada talle turvalist pelgupaika.

Tüüpilised koerte müratundlikkuse ja –hirmu märgid on lõõtsutamine, värisemine, rütmiline liikumine, inimeste seltsi otsimine, peitu pugemine või põgeneda püüdmine. Samuti toidust keeldumine, sobimatu urineerimine.

Uuringute põhjal on selgunud, et omanikud on oma koertel avalduvate selgete rahutusnähtude suhtes tundlikud ning et loomad, kes reageerivad mürale hirmuga, võivad muul ajal olla täiesti tavalised ja loomult üldse mitte kartlikud. Mürast tingitud ärevushäirete ja hirmu all kannatav koer võib olla ohtlik endale ning omaniku varale.

Tagasi üles