Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets

Kas inimestele mõeldud ravimeid võib lemmikule anda?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kerttu-Kadi Vanamb
Copy
Kui lemmik on haige, tuleb kontakteeruda loomaarstiga. Lemmikule ei tohi manustada inimestele mõeldud ravimeid.
Kui lemmik on haige, tuleb kontakteeruda loomaarstiga. Lemmikule ei tohi manustada inimestele mõeldud ravimeid. Foto: SCANPIX

Tihti teevad inimesed järeldusi, et ravimid, mis on mõeldud inimesele, sobivad ka lemmikule, paraku ei ole see nii.

Portaal willows.co.uk on märkinud, et valuvaigistid, mis võtavad ära näiteks meie peavalu, võib olla kassile ja koerale saatuslik. Ravimeid võib anda vaid siis, kui veterinaar on määranud kindla doosi, mida tuleb väga täpselt järgida.

Ibuprofeeni, mida kasutatakse valuvaigistina, ei tohi loomadele mingil juhul anda. Ainuüksi 200-milligrammine tablett võib nii koerale kui kassile olla äärmiselt mürgine ja kahjustada kõhtu ja neere.

Juhul kui kass või koer on ibuprofeeni söönud, tuleb kontakteeruda kohe loomaarstiga. Mürgistusele viitavad näiteks oksendamine, nõrkus, isutus ja tume, lausa must väljaheide.

Aspiriini ei tohiks manustada kutsikale ega kassile. Liiga suur doos aspiriini on loomale mürgine. Ilma toiduta ravimi manustamine võib tekitada maohaavandeid.

Paratsetamool on inimeste seas populaarne valuvaigisti, ent on väga mürgine väikeste loomadele. Koerad on ravimile vähem tundlikumad kui kassid. 20 kilogrammi kaaluvale koerale on seitse 500-milligrammist tabletti juba eluohtlik. Kassidele on ohtlik 250-milligrammine tablett. Paratsetamool hävitab maksa ja punaseid vereliblesid.

Kui arst on loomale paratsetamooli kirjutanud, on selleks ilmselt põhjust. Arst on määranud kindla doosi, mida tuleb väga hoolikalt järgida. Juhul kui esineb oksendamist, ilastamist, raskusi hingamisel, tuleb viivitamatult arstiga rääkida.

Inimestele mõeldud ravimid ei ole üldiselt lemmikutele ohutud. Ravimit tohib manustada vaid siis, kui arst on nii öelnud. Koduapteegi võiks pahanduste vältimiseks loomae käpaulatusest kaugemale panna.

Tagasi üles