Loomakaitsjad: Viljandis lindude hukkamine on ebaeetiline
Täiendatud Viljandi linnavalitsuse kommentaariga

Vares.

FOTO: Urmas Luik

Viljandi linnavalitsus otsustas hakata piirama lindude arvukust nelja õhupüssidega varustatud vabatahtliku jõul. Otsus on Eesti Loomakaitse Seltsi arvates ebaeetiline ja rutakas, sest ei ole näha, et oleks kaalutud teisi lahendusi, ka ei ole linnavalitsus teavitanud sellest Keskkonnaametit. 

„Mitmed loomasõbrad on viimastel päevadel pöördunud murelikult Eesti Loomakaitse Seltsi poole, sest Viljandi linnavalitsus otsustas hiljuti anda loa lindude arvukuse piiramiseks. Linnas elavad hall- ja künnivaresed, hakid, kormoranid, hõbe- ja naerukajakad ning kodutuvid surmatakse nelja õhupüssidega varustatud vabatahtliku poolt,“ ütles seltsi hädajuhtumite juht Maaja Mäll.

Mäll täpsustas: „Vestlesin täna Keskkonnaameti Pärnu-Viljandi regiooni looduskaitse juhtivspetsialisti Kadri Hänniga, kes kinnitas, et Viljandi linnavalitsus ei ole neile sellekohast taotlust esitanud ja hetkel on tarvis lindude hukkamisplaan peatada kuni selle vajalikkuses on veendutud.“

„Eesti Loomakaitse Selts lähtub iga loomadega seotud probleemi lahendamisel sellest, et enne looma hukkamist on hoolikalt kaalutud ja läbi proovitud kõik teised võimalused. Nii nagu on surmanuhtlus inimesele, on see ka loomadele-lindudele kõige viimane lahendus, olles lõplik ja tagantjärgi muutmatu. Linnalinnud on linnakeskkonna loomulik osa ja isegi kui oleksid läbi proovitud ka kõik teised lahendused ning hukkamist teostaksid professionaalsed jahimehed, on lindude hukkamine vaid linnulärmi ja roojamise süül ebaeetiline.“

Viljandi linnavalitsuse pressiesindaja Johan-Kristjan Konovalov soovis loomakaitsjate pöördumist kommenteerides rõhutada, et linnas ei hakata linde hukkama suurel hulgal, vaid sellist meetodit kasutatakse mõnel üksikul puhul. 

«Kinnitan veel kord, et tegu on lindude arvukuse piiramise, mitte populatsiooni hävitamisega,» ütles pressiesindaja ajalehele Sakala.

Ta lükkas ümber loomakaitse seltsi väite, et linn pole kaalunud linnumure lahendamiseks teisi võimalusi. Tema sõnul on püütud seda aastaid teha pehmete meetodite, näiteks puude kärpimise ja peletite paigaldamisega, ent paraku ei ole need andnud häid tulemusi.

Ühtlasi ei vasta Konovalovi sõnul tõele väide, et keskkonnaamet linna plaanidest midagi ei tea. Ta kinnitas, et Viljandi keskkonnaspetsialist Inga Nõmmik on ametiga selles osas konsulteerinud.

«Keskkonnaamet ei soovinud meilt taotlust saada. Nad ütlesid, et selline asi pole nende pädevuses,» sedastas pressiesindaja.