Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets

Mis on kollane pael ja milleks seda kasutatakse?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kerttu-Kadi Vanamb
Copy
Kollane pael. Pilt on illustratiivne.
Kollane pael. Pilt on illustratiivne. Foto: Oleksii Akhrimenko/Panthermedia/Scanpix

Koerainimesed püüavad Eestis juurutada kollase lindi ideed, mis annaks mööduvatele koeraomanikele ja jalutajatele märku, et jalutatavast lemmikust tuleks distantsi hoida.

Jalutusrihma külge seotud kollase paela mõte on lihtne: kinnitatud lehv tähendab:

- koera treenitakse;

- koeral on just olnud operatsioon;

- koer on närviline;

- koer on vana ja torisev;

- koeral on jooksuaeg;

- koer on vigastatud ja/või haige.

Paljudes Euroopa riikides levinud süsteem Eestis aga populaarseks pole saanud. Facebookis Eesti koerainimeste gruppi üle 12 000 koerasõbra koondanud Kalju Metsküla sõnul on idee hea ning võiks töötada lausa iga koera puhul. «Kui ma koeraga jalutan, siis mina kui ka enamik koeraomanikke ei taha, et keegi võõras tema koera paitama või vorsti pakkuma tuleb. Samuti eeldan, et teine koeraomanik ei lase ilma küsimata oma koera minu koera juurde ja loomulikult ei lase ka mina oma koera ilma luba küsimata teise koera juurde,» selgitab Metsküla.

Olgugi et lindi idee on hea, pole see Eestis väga levinud. «Miks ei ole lint levinud, on ka see, et seda ei müüda lemmikloomapoodides, määrdub kergelt, koerad mängides teevad kerge vaevaga katki, lint tuleb sõlmest lahti ja kaob jne. Oleks see vähe parem lahendus, näiteks kollane kaelarihm ja koerainimesed omavahel kokku leppinud selle tähenduse, kasutaksid paljud seda. Alustuseks näiteks igal noorel koeral, keda treenitakse.»

Koeral kollast paela nähes tuleb loomale mitte läheneda ning anda nii lemmikule kui peremehele piisavalt ruumi möödumiseks.  

Tagasi üles